12 grudnia odbył się turniej mikołajkowy najmłodszej grupy Akademii „Piłkarskie Nadzieje”. Zagrali uczniowie klas 0-I: Marek Bukowski, Mateusz Czachor, Igor Daniel, Przemek Piekarski, Szymon Pyź, Igor Rakoczy, Adrian Sieczka, Kacper Sikora, Sebastian Boicetta, Karol Rosak-Matuszewski, Artur Kamuda, Jakub Pikuta, Tymoteusz Surowiec, Filip Rusin, Antonina Gąska, Zuzanna Sasor, Maciej Szumacher, Emil Kita i Krzysztof Hyjek. Młodzi zawodnicy grali z wielką determinacją, ponieważ kibicowali im rodzice i rodzeństwo, każdy chciał zaprezentować się jak najlepiej i zdobyć wymarzonego gola dla swojej drużyny. Ostatecznie mecz zakończył się remisem, więc nikt nie miał powodu do smutku. Wielką atrakcją turnieju był mecz rodziców, którym wzbudził najwięcej emocji zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Po zaciętej rywalizaci zwycięjżyła drużyna w składzie: Grzegorz Piekarski, Zbigniew Pyź, Waldemar Sieczka i Tomasz Daniel. Tatusiowie wykazali się bardzo dobrą kondycją i dużymi umiejętnościami piłkarskimi. Młodzi piłkarze odebrali medale i pamiątkowe dyplomy z rąk swojego trenera, pana Lesława Jachowicza. Okazało się, że Święty Mikołaj również docenił ich ciężką pracę podczas treningów i w nagrodę zostawił słodką niespodziankę dla każdego zawodnika. Mecz był wielką radością dla wszystkich, zarówno młodych piłkarzy, ich trenera, a przede wszystkim dumnych rodziców.
MIKOŁAJKI KLAS I
11 grudnia klasy Ia i Ib wraz ze swoimi wychowawczyniami: Katarzyną Sikorą i Anna Jachowicz odwiedziły Salę Zabaw „Kulkoland” w Mielcu. Dzieci mogły spędzić czas na wspólnej zabawie, a także brały udział w grach i zabawach przygotowanych przez animatorki. Dużą atrakcją były też konkurencje sprawnościowe, w których wzięły również udział wychowawczynie, dopingowane przez swoje klasy. Najważniejszym punktem było spotkanie ze Świętym Mikołajem, który wręczył wszystkim uczniom prezenty. Dzieci były bardzo zadowolone z białych koszulek z nazwą szkoły i imieniem dziecka na plecach, cieszyły się też ze słodyczy i słodkiego poczęstunku przygotowanego przez „Kulkoland”. Świąteczna atmosfera, wspólna zabawa i tańce sprawiły, że nikomu nie chciało wracać się do szkoły. „Szkoda, że mikołajki są tylko raz w roku i cały rok trzeba się starać, aby zasłużyć na prezent” – twierdziły zgodnie wszystkie dzieci. Wyjazd zorganizowała pani Katarzyna Sikora.
KONKURS WIERSZA RELIGIJNEGO DLA NAJŁMŁODSZYCH
1 grudnia odbył się Gminny Konkurs Wiersza Religijnego dla dzieci z terenu gminy Tuszów Narodowy organizowany przez Wiejski Dom Kultury i Rekreacji w Grochowem. Nasi uczniowie również chcieli zaprezentować swoje talenty recytatorskie i pod kierunkiem swych wychowawczyń przygotowali wybrany utwór o tematyce religijnej. Konkurs był na bardzo wysokim poziomie, komisja wysłuchała ok. 70 recytacji, wybrała osoby nagrodzone i wyróżnione. Nagrody zdobyli: z klasy III: Jakub Pszeniczny i Emilia Kościelna (podopieczni pani Marii Jamróz) Patrycja Marmura z kl. Ia (opiekun: pani Katarzyna Sikora), Kacper Sowa i Rafał Kusek z kl. Ib (podopieczni pani Anny Jachowicz), z kl. 0b – Krzysztof Hyjek, Bartosz Sasor, Jakub Pluta i Patryk Łanucha (opiekun: pani Renata Drzymała) Nie było jednak przegranych, wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali książeczki od organizatorów. Naszą szkołę reprezentowali ponadto: Kamila Kozak, Szymon Rup, Maja Nowak, Marta Pazdro, Artur Kamuda, Sandra Piekarska, Karolina Przygoda i Wiktoria Myjak. Gratulujemy wszystkim uczestnikom.
PODSUMOWANIE KONKURSU LITERACKIEGO
27 listopada 2015r. odbyło się uroczyste podsumowanie X edycji regionalnego konkursu literackiego „Strzeż mowy ojców, strzeż ojców wiary”, organizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną i Parafię Rzymskokatolicką pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Tuszowie Narodowym. Komisja w składzie: pani Małgorzata Wieczerzak – polonistka, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. gen. Sikorskiego w Tuszowie Narodowym, pani Dorota Kwoka – poetka, malarka, animatorka kultury z Rzeszowa, pani Karolina Dulik – polonistka, dziennikarka oceniła prace w czterech kategoriach wiekowych. Wśród laureatów znaleźli się uczniowie naszej szkoły, których do podjęcia prób literackich i wzięcia udziału w konkursie zachęciła pani Ewa Krępa. Nagrodę za wiersz pt. „Moja mała Ojczyzna” otrzymał Dawid Kusek, uczeń klasy V. Wyróżnienia trafiły do Gabrieli Surowiec, uczennicy klasy IV i Julii Mrozik, uczennicy klasy V. Laureatom piękne dyplomy oraz nagrody książkowe ufundowane przez organizatorów konkursu wręczył Wójt Gminy Tuszów Narodowy, pan Andrzej Głaz. Dyrektor biblioteki, pani Patrycja Krempa, przygotowała także niespodziankę dla wszystkich uczniów, których prace zostały zgłoszone na konkurs. Wirtualny przewodnik po Gminie Tuszów Narodowy otrzymali: Martyna Krępa, Jakub Sowa, Magdalena Staroń, Oliwia Wiciejowska (klasa IV), Marcelina Rup, Marlena Sasor (klasa V), Aleksandra Furdyna, Kacper Surowiec, Aleksandra Wiciejowska (klasa VI).
ANDRZEJKI KL. I
27 listopada odbyła się zabawa andrzejkowa dla klas Ia i Ib przygotowana przez wychowawczynie: Katarzynę Sikorę i Annę Jachowicz. W tym roku impreza odbywała się pod hasłem „Kolorowy bal” i obowiązywał najbardziej kolorowy strój, jaki udało się skompletować w domu. Niezwykłą atmosferę podkreślała wspaniała dekoracja – oczywiście bardzo kolorowa. Dzieci chętnie brały udział we wszystkich zabawach i wróżbach andrzejkowych, losowały zawód, który będą wykonywali w przyszłości, rywalizowali w konkursach sprawnościowych. Odbył się też konkurs na najsprytniejszych tancerzy, którzy musieli sobie poradzić w tańcu z kołem i na gazecie. Zwycięzcami okazali się Wiktoria Pluta i Mateusz Bauer z kl. Ib. Wszyscy bardzo dobrze się bawili i już nie mogą doczekać się balu karnawałowego.
AKCJA „ŚWIETLIK”
27 listopada odbyło się w naszej szkole spotkanie z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Mielcu z uczniami klas 0-III. Policjanci mówili o bezpieczeństwie pieszych, przypominali numery alarmowe telefonów, wyjaśniali, w jakich sytuacjach można z nich korzystać. Rozmawiali z dziećmi o zasadach poruszania się na drodze i ważnej roli odblasków w bezpieczeństwie pieszych. Na zakończenie spotkania wszyscy uczniowie otrzymali po dwa odblaski – na rękę i do tornistra, i obiecali policjantom, że zawsze będą je nosić.
Dyskoteka andrzejkowa
Dyskoteka andrzejkowa
W tym roku, zgodnie ze szkolną tradycją, Samorząd Uczniowski pod opieką S. Kolisz zorganizował zabawę andrzejkową. Uczniowie klas IV-VI bawili się na wieczornej dyskotece. Podczas spotkania nie zabrakło oczywiście wróżb, lania wosku i konkurencji tanecznych. O oprawę muzyczną imprezy zadbał Maciek Kielek i Kuba Giża, natomiast wszystkie zabawy opracował i poprowadził Bartek Wieczerzak. Wszyscy bawiliśmy się świetnie i nie możemy doczekać się kolejnej dyskoteki :)
REJONOWY KONKURS POEZJI RELIGIJNEJ
24 listopada 2015r. w Wiejskim Domu Kultury i Rekreacji w Grochowem zostały przeprowadzone eliminacje gminne Rejonowego Konkursu Poezji Religijnej. Naszą szkołę reprezentowali:
- w kategorii recytacja: Emilia Boicetta, Oliwier Galas, Martyna Krępa, Paulina Ciochoń, Dawid Kusek, Julia Mrozik, Marlena Sasor, Martyna Stypa (opiekun: pani Ewa Krępa);
- w kategorii poezja śpiewana: Emilia Gagat, Nikola Groele, Marcelina Rup, Kacper Grzelak (opiekun: pani Barbara Jabłońska).
Nagrody za recytację zdobyli Oliwier Galas i Martyna Krępa. Wyróżnienia otrzymały Paulina Ciochoń i Martyna Stypa. Nagrodę wyśpiewał również Kacper Grzelak. Wszystkim naszym uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Spotkanie z dietetykiem
24 listopada w naszej szkole gościliśmy panią Agatę Anuszewską – dietetyk z Centrum Dietetycznego Natur Hause w Mielcu, która została zaproszona do przeprowadzenia prezentacji i pogadanki dla rodziców dotyczącej zasad prawidłowego odżywiania dzieci w ramach akcji Uwaga Nadwaga.
Pani dietetyk przedstawiła zasady zdrowego odżywiania dzieci, wskazała najczęściej popełniane błędy i poleciła sposoby wprowadzania zdrowych produktów do diety dzieci. Zwróciła uwagę na ważną rolę śniadania zjedzonego w domu przed wyjściem do szkoły oraz co dzieci zabierają na drugie śniadanie do szkoły.Zainteresowani rodzice mogli dowiedzieć się, jakie produkty powinny dominować w diecie dziecka, a które powinno się eliminować ze względów zdrowotnych. Podczas spotkania pani dietetyk poruszyła temat kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych dziecka, które w późniejszym życiu mogą go uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi.Na zakończenie spotkania każde z rodziców otrzymało zaproszenie na bezpłatną konsultację do Centrum Dietetycznego Natur Hause w Mielcu.Spotkanie z rodzicami było wprowadzeniem do warsztatów z uczniami w naszej szkole, które poprowadzi pani dietetyk.Zdrowie naszych dzieci jest dla nas bardzo ważne, dlatego musimy zadbać o ich prawidłowe odżywianie od najmłodszych lat.Szkolnym koordynatorem akcji jest pedagog szkolny – pani Katarzyna Małecka.
„Cały powiat czyta z dziećmi”
19 listopada odbyło się uroczyste spotkanie z cyklu „Cały powiat czyta z dziećmi”, którego gospodarzami byli Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Św. Jadwigi Królowej i „Stowarzyszenie DLA WAS”. Organizowana już po raz siódmy akcja ma na celu promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych mieszkańców naszego powiatu. Tematem przewodnim tegorocznej edycji był Dziki Zachód. W charakterze lektorów wystąpili: pani Maria Napieracz – wicestarosta Powiatu Mieleckiego, pan Andrzej Bryła – członek zarządu Powiatu Mieleckiego, pani Beata Fijałkowska z Firmy ANKOL, pani Jolanta Szwakop z Firmy Xerima, pan Kazimierz Rogala z Zakładu Rogala oraz pan Wojciech Cieślik, reprezentujący Nadleśnictwo Mielec. Goście odczytali utwory poetyckie i prozatorskie przybliżające świat Indian, ich zwyczajów i tradycji. Niespodzianką było przedstawienie przygotowane przez uczniów SOSW pt. „Dawno temu na Dzikim Zachodzie”, któremu towarzyszyła żywiołowa muzyka i taniec. Spotkanie było także okazją do wręczenia nagród w powiatowym konkursie plastycznym, który towarzyszył akcji. Wzięło w nim udział 26 placówek z terenu powiatu, nadsyłając ponad 300 prac plastycznych. W konkursie wzięło udział 8 uczniów z klasy Ia z naszej szkoły. Wśród nagrodzonych dzieci znalazła się Maja Nowak, która pod kierunkiem pani Katarzyny Sikory namalowała rysunek pt. „Dziki Zachód”. Mali goście z wielką ochotą i dużym zaangażowaniem wzięli udział w warsztatach rękodzieła artystycznego, przygotowanych przez organizatorów. Naddawali sobie indiańskie imiona, malowali twarze, wykonywali amulety, zaplatali warkoczyki. Fotografowali się na scenie zaaranżowanej na westernowe miasteczko. Czekał na nich także słodki poczęstunek.
Mistrz "Savoir vivre"
Mistrz "Savoir vivre"
KOORDYNATORZY ZADANIA: SYLWIA KOLISZ, MARIA JAMRÓZ
Dnia 17.11.2015 został przeprowadzony I etap konkursu ph. Mistrz savoir vivre. Część pierwsza miała charakter testowy. Pytania dotyczyły podstawowych zasad kultury w życiu codziennym – w szkole, domu i najbliższym otoczeniu uczniów. Do testu przystąpili uczniowie wszystkich klas. Najlepiej wypadła klasa II, której uczniowie zdobyli największą liczbę punktów. Tuż za nimi uplasowała się klasa VI i V.
Uczniowie, którzy uzyskali maksymalną liczbę punktów wzięli udział w finale konkursu, który odbył się 1.12.2015. Podczas finału 10 uczniów losowało pytania, które umieszczone były na specjalnej tablicy. Pytania konkursowe związane były z zachowaniem przy stole, w restauracji, w pracy, w domu i instytucjach publicznych. W wyniku tego etapu do ścisłego finału doszło trzech uczniów i dopiero pytania finałowe wyłoniły zwycięzcę, którym została uczennica klasy VI- Aleksandra Furdyna. Zwycięzca otrzymał specjalny dyplom „Mistrz savoir vivre”.
W ramach realizacji zadania dodatkowo został przeprowadzony konkurs plastyczny dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. Pierwszoklasiści przy pomocy dowolnej techniki plastycznej mieli przedstawić przykłady dobrego zachowania. Wyróżnione prace zostały nagrodzone dyplomami oraz umieszczone na szkolnej wystawie „Kultura – ważna sprawa”.
Uczniowie klasy II i III mieli za zadanie napisać wierszyk związany z tematyką dobrego zachowania. Wyróżnione prace w swym oryginalnym zapisie zostały zaprezentowane podczas konkursu finałowego i umieszczone na gazetce szkolnej. Autorzy najlepszych tekstów stworzyli Kodeks Honorowy.
"PODRÓŻE MAŁE I DUŻE"
17 listopada odbyły się gminne eliminacje wojewódzkiego konkursu „Literatura i dzieci” – pod hasłem „Podróże małe i duże” organizowane przez WDKiR w Grochowem. Dzieci rywalizowały w trzech kategoriach wykonawczych: recytacja, piosenka i praca plastyczna oraz w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie klas I-III oraz IV-VI. Naszą szkołę reprezentowali w młodszej kategorii wiekowej uczniowie klasy Ia: Patrycja Marmura, Maja Nowak, Marta Pazdro i Przemek Piekarski (podopieczni pani Katarzyny Sikory) oraz w kategorii starszych klas uczniowie klas V i VI: Julia Mrozik, Martyna Stypa, Kacper Grzelak i Kamil Żak (podopieczni pani Ewy Krępy). Za swą recytację nagrodę zdobyli Kacper i Martyna, i tym samym zakwalifikowali się do drugiego etapu konkursu. Nagrody otrzymali również uczniowie klas IV-VI: Kamil Żak, Aleksandra Wieczorek i Dawid Kusek za swe prace plastyczne przygotowane pod kierunkiem pani Małgorzaty Maziarz. Julia uzyskała wyróżnienie za recytację, a Patrycją za piosenkę. Podczas eliminacji rejonowych 26 listopada w SOKiS w Chorzelowie wyróżnienie za swą recytację otrzymał Kacper Grzelak.
Turniej CARSIT CUP 2015
Nasi uczniowie z rocznika 2008 zapisani do Akademii Piłkarskie Nadzieje 15 listopada wzięli udział w międzynarodowym turnieju CARSIT CUP 2015, który odbył się na hali MOSIR w Mielcu. Rywalizowały w nim drużyny z Rygi, Uzhorod, Sanoka, Stalowej Woli, Starachowic, Rzeszowa, Dębicy, Budziwoju i Nowego Sącza. Drużyna z Mielca, w której grali podopieczni pana Lesława Jachowicza zajęła 6. Miejsce, dzieci otrzymały pamiątkowe medale. Naszą szkołę reprezentowali: Igor Rakoczy, Marek Bukowski, Kacper Sikora, Mateusz Czachor i Karol Rosak-Matuszewski.
Teatrzyk dla najmłodszych
10 listopada odwiedził naszą szkołę objazdowy Teatrzyk „Fiku Miku” z Rzeszowa. Najmłodsi uczniowie z oddziałów 0 i klas I obejrzeli przedstawienie pt. „Kot w butach”. Dzieciom bardzo podobał się spektakl pełen dowcipu i muzyki, mogli podziwiać grę aktorów, a także animowanych lalek teatralnych. Przedstawienie zakończyło się wspólnie zatańczonym polonezem aktorów z całą widownią, co było wielką atrakcją dla najmłodszych.
Wycieczka klas IV-VI do Wieliczki i Krakowa
- 4 listopada 2015roku uczniowie klas IV-VI wzięli udział w zorganizowanej
przez p.Małgorztę Maziarz wycieczce do Kopalni Soli w Wieliczce i Parku
Wodnego w Krakowie.
Wędrówka przez Kopalnię Soli wiodła śladami legend. Łączyła edukację z zabawą i aktywnym zwiedzaniem podziemi Kopalni. Na program zwiedzania składały się: wędrówka trasą turystyczną z przewodnikiem, spotkania ze Skarbnikiem i słodki poczęstunek. Scenariusz przewidywał także rozwiązywanie rozmaitych quizów, tropienie śladów Skarbnika, rywalizację w konkurencjach
związanych z dawnymi pracami górniczymi i udział w inscenizacji legendy o pierścieniu Świętej Kingi. Na zakończenie przygody nastąpiło uroczyste rozdanie upominków (kryształów soli) i pamiątkowych dyplomów dla wędrowców.
Drugim celem wycieczki były atrakcje Parku Wodnego w Krakowie, dzięki którym uczniowie zużyli rozsadzającą ich energię.
Debata szkolna
W dniu 27 października w Zespole Szkół w Maliniu odbyła się ogólnoszkolna debata uczniowska na temat dobrego wychowania.W debacie wzięli udział uczniowie z klas: IV – VI oraz przedstawiciele klas młodszych.Uczniowie podczas debaty byli bardzo aktywni, chętnie brali udział m.in. w ćwiczeniupolegającym na tym, że nauczyciel zadawał dzieciom różne pytania dotyczące dobrego (właściwego) zachowania oraz złego (niewłaściwego) zachowania. Bardzo ważnym momentem podczas debaty było wspólne opracowanie Szkolnej Karty Zasad Dobrego Zachowania. Prowadzące zachęciły uczniów, aby wspólnie opracowana Szkolna Karta Zasad Dobrego Zachowania była na co dzień przestrzegana przez każdego ucznia.Na zakończenie debaty uczniowie rozwiązywali test sprawdzający jak należy zachowywać się w różnych sytuacjach.Kilka dni wcześniej w klasach: I, II, III odbyły się krótkie pogadanki również na temat dobrego wychowania. Uczniowie najbardziej aktywni z każdej klasy zostali zaproszeni jako przedstawiciele swoich klas do ogólnoszkolnej debaty.Debata odbyła się na auli szkolnej, w której zostały wywieszone prace plastyczne uczniów klas młodszych dotyczące dobrego wychowania pod hasłem: „Galeria Kulturalna”.Debatę przygotowały i przeprowadziły panie: Katarzyna Małecka i Barbara Jabłońska.
PASOWANIE NA UCZNIA
20 października odbyła się uroczystość pasowania klas Ia i Ib na uczniów Zespołu Szkół w Maliniu. W tym roku ceremonia ta została połączona z obchodami Dnia Edukacji Narodowej, dlatego nie zabrakło znamienitych gości na czele z Wójtem Gminy Tuszów Narodowy, Andrzejem Głazem. Swą obecnością zaszczycili szkołę sekretarz Renata Paterak, Wójt Gminy Mielec, Józef Piątek, emerytowani nauczyciele Szkoły Podstawowej w Maliniu: dyrektor Maria Ortyl, nauczycielka matematyki Grażyna Czajka i nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej Leokadia Mazur. Dyrektor szkoły, Lidia Rakoczy, powitała zebranych gości, grono pedagogiczne, pracowników szkoły, rodziców i bohaterów uroczystości – uczniów klas I. Następnie odbyła się część artystyczna przygotowana przez wychowawczynie klas: Katarzynę Sikorę i Annę Jachowicz przy wsparciu artystycznym wicedyrektor Barbary Jabłońskiej. W specjalnie na ten dzień przygotowanej scenografii dzieci śpiewały piosenki, pięknie recytowały wiersze o tym, czym zajmują się w szkole i czego potrzebują do nauki, odegrały też humorystyczną scenkę wyjaśniającą, czym jest samo pasowanie na ucznia. Na zakończenie występu wszyscy uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły z wizerunkiem patrona, ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Pani dyrektor dokonała pasowania 34 uczniów i uczennic z klas I, tym samym przyjmując ich w poczet prawowitych uczniów szkoły. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki w postaci specjalnych zdjęć i kalendarzy ufundowanych przez rodziców. Wójt Gminy Tuszów Narodowy złożył uczniom życzenia i wraz z panią sekretarz wręczył pamiątkowe długopisyz logo gminy. Głos zabrała również była dyrektor szkoły, Maria Ortyl, która wyraziła wdzięczność za zaproszenie i złożyła życzenia dzieciom oraz nowej dyrekcji szkoły. Na zakończenie uroczystości odbył się poczęstunek, który dla pierwszaków był największą atrakcją. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników, dostarczył wielu wrażeń i wzruszeń, był też okazją do wspólnego świętowania dla kilku pokoleń związanych ze szkołą w Maliniu.
WYCIECZKA DO PRZECŁAWIA
Z okazji Dnia Chłopaka uczniowie klas Ia i Ib wraz ze swoimi wychowawczyniami: Anną Jachowicz i Katarzyną Sikorą oraz opiekunami: Lidią Rakoczy i Pauliną Marmurą wybrały się na wycieczkę do Przecławia. Dzieci zwiedzały renesansowy zamek, dawną siedzibę słynnego rodu Rejów. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali opowieści przewodnika o dziejach zamku i dawnych czasach. Wielką frajdę sprawił im spacer po parku otaczającym zamek. Dzieci obserwowały jesienne zmiany w przyrodzie, zbierały liście i kasztany. Kolejnym punktem wyjazdu była wizyta w włoskiej pizzerii, gdzie nie tylko mogły zjeść specjalnie dla nich przygotowaną pizzę, ale poznały także tajniki przygotowania tego dania. Właściciel pizzerii pokazał uczniom specjalny piec do pizzy, opowiedział o składnikach, a nawet pozwolił poćwiczyć wyrabianie ciasta na specjalnym żelowym placku. Uczniowie z wielkim apatytem jedli różne rodzaje włoskiego przysmaku, kilkoro dzieci zaplanowało nawet otwarcie własnej pizzerii. Wycieczka sprawiła wszystkim wiele radości i nowych wrażeń. Wyjazd zorganizowała Katarzyna Sikora.
STRAŻACY W ZERÓWKACH
Archiwum Aktualności