W dniach 20 - 24 września nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie świata". Jak co roku akcję poprzedziły pogadanki na temat konieczności segregowania odpadów i właściwego ich klasyfikowania. Uczniowie z wielkim zapałem przystąpili do sprzątania otoczenia szkoły i orlika lekkoatletycznego, klasa IVa posprzątała skraj lasu, gdzie zwykle chodzą na spacery, a klasy II i III uporządkowały pobliskie rowy i chodniki wzdłuż dróg. Wielkim zaangażowaniem wykazała się klasa V i dzieci ze szkolnej świetlicy, które doprowadziły do ładu plac zabaw i szkolne boiska. Cieszymy się, że nasi uczniowie rozumieją potrzebę dbania o środowisko i konieczność segregacji odpadów, dzięki temu jest nadzieja na przyszłość dla naszej planety. Akcję pod patronatem Urzędu Gminy w Tuszowie Narodowym w naszej szkole kordynowała pani Katarzyna Sikora.
"BAW SIĘ RAZEM Z NAMI"
24 maja w Mielcu odbył się finał powiatowy Igrzysk Dzieci "Baw się razem z nami" dla klas trzecich. Bezkonkurencyjni okazali się uczniowie Zespołu Szkól z Malinia, zajmując pierwsze miejsce. Jednocześnie uzyskali awans do zawodów rejonowych jako reprezentacja powiatu mieleckiego. Naszą szkołę reprezentowali: Anna Gagat, Patrycja Marmura, Magdalena Lis, Mielena Bauer, Zuzanna Sasor, Igor Rakoczy, Igor Daniel, Marek Bukowski, Krzysztof Turkosz i Mateusz Czachor. Gratulujemy wszystkim zawodnikom oraz trenerowi, panu Lesławowi Jachowiczowi. W etapie rejonowym nasi sportowcy zajęli czwarte miejsce.
Wyniki końcowe:
1) ZS w Maliniu 47, 5 pkt
2) SP nr 9 w Mielcu 42, 5 pkt
3) SP nr 2 w Mielcu 40,5 pkt
4) SP w Rzemieniu 40,5 pkt
5) SP w Dulczy Wielkiej 39 pkt
6) SP nr 3 w Mielcu 32 pkt
7) SP w Tuszowie Narodowym 28,5 pkt
8) SP w Woli Mieleckiej 27 pkt
9) SP w Czajkowej 17,5 pkt
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO
3 września podczas uroczystości inaugurującej nowy rok szkolny miało miejsce uroczyste poświęcenie kamiennych tablic z Dekalogiem. Wójt Gminy Tuszów Narodowy pan Andrzej Głaz zaznaczył, że zawieszenie na murach szkoły tablic ma wymiar symboliczny i jest wyrazem troski o kształtowanie właściwych postaw moralnych uczniów. Ksiądz proboszcz Andrzej Rams przypomniał o roli wiary w procesie odbudowy niepodległego i suwerennego państwa polskiego. Boże Przykazania dla każdego człowieka powinny być drogowskazem, który pomoże w dokonywaniu słusznych wyborów. Po Mszy św. dyrektor szkoły, Lidia Rakoczy, powitała wszystkich uczniów, rodziców i pracowników u progu nowego roku szkolnego, życzyła sukcesów i satysfakcji podczas zdobywania wiedzy. Podziękowała także gospodarzowi gminy za dostrzeganie potrzeb społeczności szkolnej i za inwestycje, które nie tylko podnoszą jakość nauczania, ale gwarantują, że nasi uczniowie mogą się uczyć w coraz lepszych warunkach lokalowych zarówno w Publicznym Przedszkolu w Ławnicy, jak i Szkole Podstawowej w Maliniu.
/Ewa Krępa/
Wycieczka klasy IV
23 maja uczniowie klasy IV pod opieką pani Urszuli Czerw i pani Natalii Krawiec pojechali na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Najpierw udali się do Centrum Nauki Leonarda da Vinci w miejscowości Podzamcze pod Chęcinami. Obejrzeli dwie wystawy: „Człowiek – niezwykła maszyna” i „Człowiek - trybik w machinie przyrody”. Pierwsza z nich ma uświadomić zwiedzającym, jak złożony i wymagający jest ludzki organizm. Przedstawia pięć czynności życiowych człowieka: oddychanie, bicie serca, reakcję na bodźce, utrzymanie pionowej postawy ciała oraz odżywianie. Druga odnosi się do czterech obszarów ekologiczno – przyrodniczych: ochrony atmosfery, ochrony zasobów wodnych, ochrony różnorodności biologicznej i prawidłowego funkcjonowania ekosystemów, racjonalnego gospodarowania odpadami. Prawie wszyscy mogli spróbować, z jakimi trudnościami mierzy się osoba niepełnosprawna, jeżdżąc na wózku inwalidzkim i pokonując różne przeszkody. Kolejnym celem wycieczki był Kompleks Świętokrzyska Polana w Zagnańsku. Uczniowie obejrzeli wielkie akwaria ze zwierzętami wodnymi z całego świata. Następnie zwiedzili Park Miniatur Świętokrzyskich, w którym znajduje się 20 zabytków architektury regionalnej w skali 1:20. Po pysznym obiedzie pojechali jeszcze odwiedzić najstarszy dąb w Polsce. Wszyscy wrócili do domu zmęczeni, ale zadowoleni. Miłą pamiątką z wycieczki jest wspólne zdjęcie.
ROK SZKOLNY 2018/2019
GMINNY KONKURS PLASTYCZNY
Uczniowie z klas I-VII z naszej szkoły wzięli udział w Gminnym Konkursie Plastycznym "Życie i działalność gen. Władysława Sikorskiego" zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Tuszowie Narodowym. Mieli za zadanie zaprojektować i namalować znaczek pocztowy nawiązujący do życia i działalności genarała. Komisja w składzie: Grażyna Świerczyńska, Anna Surowiec, Danuta Ruła i Barbara Ćwięka-Występek przyznałą nagrody i wyróżnienia. W kategorii klas I-III nagrody otrzymały: Aleksandra Witek i Karolina Przygoda z klasy Ib (opiekun Renata Hyjek), wyróżnienie trafiło do Marleny Vizauer z klasy IIb (opiekun Maria Leśniak). W kategorii klas IV-V nagrodzono pracę Anny Pietryki z klasy IV (opiekun Renata Hyjek), wyróżniono znaczek Seweryna Jakubczyka z klasy V (opiekun Małgorzata Maziarz). W kategorii klas VI-VII nagrody otrzymali Oliwier Galas, Emilia Boicetta i Martyna Krępa z klasy VI (opieknu Małgorzata Maziarz) oraz Wiktoria Kosiorowska z klasy VII (opiekun Renata Hyjek. Wyróżnienia otrzymały Marlena Sasor z klasy VII i Aleksandra Wieczorek z klasy VI. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy kolejnych sukcesów plastycznych.
/Katarzyna Sikora/
Wycieczka klasy V
14 maja uczniowie klasy V pod opieką pani Ewy Krępy i pani Reginy Wołowiec pojechali do Zespołu Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu. Wzięli udział w zorganizowanych przez panią Agnieszkę Kusak warsztatach, których celem było zachęcenie do prowadzenia zdrowego trybu życia. Najpierw na sali gimnastycznej odbyły się zajęcia zumby. Pod okiem pani instruktorki uczniowie wykonali kilka układów tanecznych połączonych z elementami fitnessu. Po zaspokojeniu pragnienia pyszną herbatką wszyscy przystąpili do przygotowywania minipizzy ze zdrowych produktów spożywczych. Z pomocą starszych koleżanek dzieci wyrabiały i formowały ciasto, a następnie samodzielnie nakładały sos i ulubione dodatki. Najwięcej emocji wiązało się z oczekiwaniem na danie. Najbardziej niecierpliwi co chwilę zaglądali przez szybę piekarnika i obserwowali, jak pizza wyrasta i rumieni się. Aby wypełnić czas, pani Agnieszka wyjaśniła, na czym polega sztuka carvingu, czyli rzeźbienia w owocach i warzywach. Każdy mógł spróbować wyciąć w jabłku łabędzia, różę lub inny kształt. Podczas kolejnej lekcji uczniowie poznali tajniki zawodu fryzjera. Panie instruktorki zaproponowały zabawę, która polegała na odgadywaniu nazw zabieranych lub przemieszczanych przyborów fryzjerskich. Miłą niespodzianką była możliwość uczesania się. W ciągu kilkunastu minut powstały niepowtarzalne stylizacje, np. warkocze francuskie z wstążką i koki. Wizytę w mieleckim Zespole Szkół kończyły zajęcia z robotyki. Uczniowie sterowali robotami, ćwicząc umiejętność programowania. Tego dnia uczestników wycieczki czekał jeszcze spacer po Starym Mieście. Przewodnik z Pałacyku Oborskich w ciekawy sposób przybliżył historię powstania miasta. Duże zainteresowanie wywołała opowieść o losach rodziny Mieleckich oraz o Bazylice św. Mateusza. Wyjazd do Mielca okazał się strzałem w dziesiątkę. Uczniowie będą go miło wspominać.
MSZA ŚW. POD KAPLICZKĄ
5 sierpnia pod kapliczką Matki Bożej Anielskiej odbyła się uroczystość upamiętniająca cudowne ocalenie mieszkańców Malinia od pacyfikacji. Na wstępie głos zabrała pani dyrektor Lidia Rakoczy, która powitała organizatorów, wśród nich sołtysa wsi pana Jana Maziarza, strażaków z OSP Malinie II i panie: Barbarę Paluch, Małgorzatę Głaz, Marię Krępę, Krystynę Sulisz i Halinę Kwiecień. Przypomniała także o roli w podtrzymywaniu tej pięknej lokalnej tradycji niedawno zmarłych pań Barbary Sowy i Zofii Duszkiewicz. Honorowymi gośćmi byli: Wójt Gminy Tuszów Narodowy pan Andrzej Głaz, Przewodniczący Rady Gminy pan Waldemar Maziarz oraz świadkowie wydarzeń z 2 sierpnia 1944 roku. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Maliniu pod kierunkiem pani Ewy Krępy przygotowali krótki montaż słowno – muzyczny wprowadzający w atmosferę święta. Kolejne wiersze i pieśni przypominały o tragicznych losach naszych rodaków, którzy walczyli w obronie niepodległości. Mówiły także o więzi emocjonalnej z małą ojczyzną i znaczeniu zawierzenia swoich losów Bogu i Jego Matce. Centralną częścią uroczystości była Msza Święta dziękczynna odprawiona przez księdza Andrzeja Ramsa. Pasterz chorzelowskiej parafii wygłosił wzruszające kazanie, podczas którego zaapelował o postawę pełną zaangażowania w sprawy ojczyzny. Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pan Andrzej Głaz wręczył specjalne podziękowania osobom przekazującym wiedzę o cudownym ocaleniu mieszkańców Malinia. Pamiątkowe dyplomy otrzymali: pani Władysława Graniczka, pani Władysława Madetko, pani Janina Gąska, pani Maria Krępa, pan Jan Krępa, pani Franciszka Mieszkowicz, pani Janina Gawryś, pani Maria Jasińska, pani Janina Krępa. Udział w uroczystości był dla wszystkich wielkim przeżyciem. To lokalne święto jest dowodem wiary i zaufania Matce Bożej, świadczy też o potrzebie przekazywania kolejnym pokoleniom najwyższych wartości religijnych i patriotycznych.
/Ewa Krępa/
Pszczelarze w szkole
10 maja 2018r. naszą szkołę odwiedzili pszczelarze, pasjonaci p.Wioletta Okulska i p. Łukasz Michałowski, którzy w dwóch klasach II oraz w dwóch „zerówkach” poprowadzili warsztaty przyrodnicze pt. „Poznajemy życie pszczół”.
Podczas prowadzonych zajęć dzieciaki poznały wiele intersujących ciekawostek z życia pszczół m. in. krótką historię – od barci do nowoczesnego ula, co to jest rodzina pszczela – matka, truteń, robotnica, czego pszczoły potrzebują do życia, podział prac w ulu, jak długo żyją pszczoły i dlaczego tak jest, ile pszczół jest w ulu – w zależności od pory roku? Z ogromną uwagą wysłuchaliśmy informacji o tym pożytecznym owadzie, który produkuje nie tylko smaczny miodek, pszczele mleczko, propolis i wosk. Siła małej pszczółki tkwi w umiejętności zapylania roślin. Dzięki temu z pąka rozwija się kwiat, a z niego owoc i nasiona – źródło pożywienia ludzi, zwierząt, ptaków. Jesteśmy sobie wzajemnie potrzebni! Musimy więc dbać o środowisko naturalne, którego degradacja powoduje zmniejszenie populacji pszczół. Opryski, śmiecie, wycinanie drzew, a przede wszystkim wypalanie traw zagrażają życiu milionów pszczół. Wystarczy minimum wysiłku i dobrej woli ze strony człowieka, aby zatrzymać ten niebezpieczny proces – apelowali do zgromadzonych uczniów zaproszeni goście. Zwrócili też uwagę na niezwykłą mądrość pszczelego rodu, od którego możemy nauczyć się: pracowitości, (roczna produkcja 2,5 tony miodu na potrzeby swoje i ludzi), odpowiedzialności, (pszczoła robotnica, gdy ginie rój, ostatnią kroplę miodu oddaje królowej), wyrozumiałości i tolerancji, (w małym ulu żyje ok. 5000 pszczół). Zaproszeni goście przekonywali uczniów o pszczelich walorach oddziałując na wszystkie zmysły. Ogromną ciekawostką było zaprezentowanie żywych pszczół (około 2000 wraz z królową matką) w ulu pokazowym oraz degustacja pyłku, własnoręczne wykonanie świec z wosku i możliwość przebrania się w strój pszczelarza.Wszyscy zgodzili się z zaproszonymi gośćmi: Pszczoły należy podziwiać, kochać, a przede wszystkim chronić.
Nasi goście są przedstawicielami Stowarzyszenia Apicultura, zajmuje się ono gównie promocją projektu „Pszczoła w mieście”, który pełni funkcję edukacyjną, mającą za zadanie ukazania możliwości życia pszczół w symbiozie z człowiekiem oraz promującą.
Ponadto każdy z naszych gości prowadzi własną pasiekę – pan Łukasz jest właścicielem Jaśminowej Pasieki, a pani Wioletta zajmuje się apiterapią i prowadzi pasiekę Mimoza.
Jesteśmy pełni podziwu dla wiedzy i pasji pszczelarzy oraz wdzięczni za wspaniałą lekcję przyrody.
/Renata Drzymała/
Sukcesy naszych uczniów w GALILEO 2018
Nasi uczniowie z klas IV – VII wzięli udział w ogólnopolskich konkursach GALILEO 2018 organizowanych przez Centrum Edukacji Szkolnej w Warszawie i przeprowadzonych w dniach 1 – 7 marca 2018r.
Poniżej przedstawiamy informacje na temat konkursów i sukcesów odniesionych w nich przez naszych uczniów opracowane na podstawie opublikowanych przez CES wyników.
PRZEDMIOT
NAUCZYCIEL
ILE UCZNIÓW WZIĘŁO UDZIAŁ
KTO ODNIÓSŁ SUKCES
Imię i nazwisko
Klasa
Rodzaj sukcesu
J. angielski
Sylwia Kolisz
Natalia Krawiec
7 z klas V-VII
Patryk Vizauer
V
wyróżnienie
J. polski
Ewa Krępa
15 z klas IV-VII
Anna Pietryka
IV
Laureat +nagroda książkowa
Martyna Krępa
VI
wyróżnienie
Matematyka
Lidia Rakoczy
Urszula Czerw
22 z klas IV-VII
Martyna Krępa
VI
wyróżnienie
Dawid Kusek
VII
wyróżnienie
Przyroda
Małgorzata Maziarz
22 z klas IV-VI
Amelia Wróbel
V
laureat
Jakub Sowa
V
wyróżnienie
Szymon Turkosz
V
wyróżnienie
Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym! BRAWO!
Szkolnym Orgoanizatorem Konkursu w naszej szkole była p.Małgorzata Maziarz.
SŁOWIK WIOSNY
W piątek 27 kwietnia odbył się kolejny Gminny Festiwal Piosenki Przyrodniczej "Słowik Wiosny" organizowany przez Szkołę Podstawową w Tuszowie Narodowym pod honorowym patronatem Wójta Gminy Andrzeja Głaza. Konkurs był adresowany do sześciolatków oraz klas I-III. Naszą szkołę reprezentowały: z klasy Ib - Sandra Piekarska (opiekun Renata Hyjek), z klasy IIa - Zuzanna Kielek (opiekun Maria Jamróz), z klasy IIIa - Patrycja Marmura i Maja Nowak (opiekun Katarzyna Sikora). Wszystkie dzieci otrzymały roślinki, kubki i upominki ufundowane przez Nadleśnictwo Mielec i Wojta Gminy. Nagroda trafiła do Zuzi Kilek, a tytuł Słowika Wiosny 2018 otrzymała Maja Nowak. Gratulujemy!!!
/Katarzyna Sikora/
ZAKOŃCZENIE ROKU
Zakończenie roku szkolnego 2017/2018 rozpoczęło się mszą świętą koncelebrowaną przez księdza prałata Andrzeja Ramsa, który wygłosił do zgromadzonych Słowo Boże. O oprawę muzyczną zadbał ksiądz Sławomir Krzyżanowski wraz z dziećmi i młodzieżą z nszaje szkoły. Składamy serdeczne podziękowania za pomoc i zaangażowanie w przygotowanie oprawy muzycznej mszy mamie Amelii Wróbel z klasy V. Księża i cała społeczność szkolna modliła się o spokój duszy ŚP Sylwii Kolisz - zmarłej w tym roku nauczycielki i wicedyrektora Zespołu Szkół w Maliniu. Pani dyrektor, Lidia Rakoczy, podziękowała rodzicom za wszelką pomoc i wsparcie, wręczyła pamiątkowe dyplomy tym rodzicom, którzy szczególnie angażowali się w sprawy szkolne. Specjalny dyplom otrzymał sołtys Malinia, pan Jan Maziarz, który systematycznie pomaga i wspiera szkołę we wszelkich działaniach. Kolejne dylomy trafiły do uczniów klas I-VIII za 100 frekwencję oraz do redakcji szkolnej gazetki, wydawanej pod kierunkiem pani Ewy Krępy. Najprzyjemniejszą częścią uroczystości było wręczenie świadectw z wyróżnieniem dla klas IV-VII i listów gratulacyjnych dla ich rodziców. Poza nagrodami książkowymi i świadectwem z czerwonym paskiem dzieci otrzymały stypedium naukowe w wysokości 100 zł ufundowane przez Wójta Gminy Tuszó Narodowy.
Uczniowie, którzy otrzymali świadectwa z wyróżnieniem:
Klasa IV: Anna Pietryka, Anna Daniel i Oskar Żak
Klasa V: Amelia Wróbel, Szymon Turkosz, Jakub Turkosz, Jakub Sowa i Seweryn Jakubczyk
Klasa VI: Emilia Boicetta i Martyna Krępa
Klasa VII: Marcelina Rup i Marlena Sasor
Uczniowie, którzy uzyskali średnią 5,0 lub byli laureatami wojewódzkich/ogólnopolskich konkursów/zawodów dodatkowo otrzymali tytuł "Młodych Wspaniałych" i nagrody ufundowane prze Wójta Gminy Tuszów Narodowy, który zostały wręczone we środę 20 czerwca w Urzędzie Gminy Tuszów Narodowy.
"Młodzi Wspaniali" w roku szkolnym 2017/2018
Anna Pietryka z kl. IV (osiągnięcia edukacyjne)
Amelia Wróbel z kl. V (osiągnięcia edukacyjne)
Szymon Turkosz z kl. V (osiągnięcia edukacyjne)
Martyna Krępa z kl. VI (osiągnięcia edukacyjne)
Kamil Przygoda z kl. VI (osiągnięcia sportowe)
Na podsumowanie roku szkolnego zostałą rónież po raz pierwszy przyznana nagroda im. Sylwii Koilsz dla ucznia, który wyróżnia się swoją postwą wśód innych, bezinteresownie pomaga potrzebującym, jest życzliwy i pomocny w każdej sytuacji. Pani Sylwia Koisz zawsze propagowałą wszelką działalność charytatywną i jako opiekunka samorządu szkolnego organizowała szereg akcji wspierających potrzebujących. Wszyscy pamiętamy zbieranie karmy dla zwierząt ze schroniska, pisanie listó dla dzieci z oddziału onkologicznego, akcję "Góra grosza" i wiele innych. Uczyłą nas, że każda najmniejsza nawet pomoc jest ważna i może pomóc innym. Dlatego przewodniczący Rady Rodziców ZS w Maliniu, pan Sebastian Boicetta wystąpił z inicjatywą przyznawania nagrody im. Sylwii Kolisz za postawę godną naśladowania. Pan Sebastian ufundował statuetkę, a nagrodę pieniężną w wysokości 200 zł przekazał mąż pani Sylwii, pan Paweł Kolisz. Spośród zgłoszonych kandydatur został wybrany wspólnie przez reprezentantów uczniów, rodziców i nauczycieli laureat tej zaszczytnej i jakże ważnej dla nas nagrody. Otrzymał ją jednogłośnie uczeń klasy V - Jakub Turkosz, za co mu serdecznie gratulujemy.
Na zakończenie uroczystości odbyły się spotkania w klasach, podczas których uczniowie otrzymali świadectwa i wszyscy udali się na zasłużone wakacje.
DZIEŃ PATRONA
26 kwietnia cała społeczność Szkoły Podstawowej im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Maliniu świętowała Dzień Patrona. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. pod przewodnictwem proboszcza Parafii pw. Wszystkich Świętych w Chorzelowie, ks. Andrzeja Ramsa. Oprawą muzyczną zajął się wraz z uczniami klas III-VII pan Maciej Kosztyła. W tym dniu gościliśmy: panią Renatę Paterak, Sekretarz Gminy w Tuszowie Narodowym, sołtysów wsi: Malinia - pana Jana Maziarza, Ławnicy - pana Zdzisława Sowę, przedstawicieli OSP Malinie II panów: Arkadiusza Rusina i Waldemara Sieczkę, przewodniczącego Rady Rodziców, pana Sebastiana Boicettę, dyrektor WDKiR w Grochowem, panią Mariolę Pelic, dyrektorów szkół z terenu naszej gminy: Elżbietę Flis, Barbarę Jabłońską, Zygmunta Krempę i Małgorzatę Wieczerzak oraz emerytowanych nauczycieli: panie: Leokadię Mazur i Grażynę Czajkę. Na uroczystość przybyli również nauczyciele, rodzice oraz poczty sztandarowe ze wszystkich szkół z terenu gminy Tuszów Narodowy. Ksiądz proboszcz przypomniał sylwetkę naszego patrona i zasady, które kierowały jego życiem, pouczał jak ważne jest budowanie swojego życia na odpowiednich wzorcach, stawiając za wzór prymasa Wyszyńskiego. Uroczystość poprzedziły gminne konkursy: wiedzy o Prymasie Tysiąclecia i konkurs plastyczny ph. "Moja Biało-Czerwona". Pierwszy konkurs został przygotowany przez panie: Annę Jachowicz i Katarzynę Sikorę. Uczniowie oglądali film i na jego podstawie rozwiązywali test i odpowiadali na pytania dotyczące kardynała Wyszyńskiego. Konkurs wiedzy został przeprowadzony i rozstrzygnięty w poniedziałek 23 kwietnia. Zwycięzcami okazali się uczniowie z naszej szkoły: Martyna Krępa i Aleksandra Wieczorek, drugie miejsce zajął zespół z ZS w Jaślanach: Jagoda Głaz i Ewa Zawadzka, a na trzecim miejscu ex aequo znaleźli się uczniowie z SP w Borkach Nizińskich: Roksana Skóra i Weronika Kołc, SP w Czajkowej: Karol Konefał i Natalia Mazepa i SP w Tuszowie Narodowym: Szymon Maziarz i Natalia Bielecka. Wszyscy laureaci konkursu odebrali dyplomy i nagrody z rąk wójta Andrzeja Głaza. Konkurs plastyczny zorganizowała pani Małgorzata Maziarz, uczniowie mieli za zadanie namalować treści związane z naszą ojczyzną za pomocą dwóch barw: bieli i czerwieni. Po zakończeniu mszy św. dyrektor szkoły, pani Lidia Rakoczy, przedstawiła wyniki konkursu, a ksiądz proboszcz i pani sekretarz wręczyli pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.
Nagrody w kategorii klas IV-V: Seweryn Jakubczyk ZS w Maliniu, Zofia Rzeźnik ZS w Jaślanach i Maciej Hyjek ZS w Maliniu. Wyróżnienia: Amelia Wróbel, Oskar Skarbek, Jakub Sowa ZS w Maliniu; Anna Łącz, Aleksandra Krakowska ZS w Jaślanach; Magdalena Wąsik SP w Tuszowie Narodowym.
Nagrody w kategorii klas VI-VII: Emilia Boicetta ZS w Maliniu, Paulina Głaz ZS w Jaślanach i Magdalena Staroń ZS w Maliniu. Wyróżnienia: Gabriela Marek ZS w Jaślanach, Igor Chmura SP w Tuszowie Narodowym, Dorota Pogoda, Roksana Skóra SP w Borkach Nizińskich, Kacper Kamuda, Martyna Krępa ZS w Maliniu.
Kolejnym punktem uroczystości była akademia przygotowana przez klasy IIIa i IIIb pod kierunkiem wychowawczyń: Katarzyny Sikory i Anny Jachowicz. O dekorację zadbała pani Małgorzata Maziarz. Myślą przewodnią w roku 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości były słowa naszego patrona. który mówił, że "kocha ojczyznę bardziej niż własne serce". Dzieci przypomniały najważniejsze wydarzenia z życia ks. kard. Stefana Wyszyńskiego i podkreśliły jego rolę w budowaniu niepodległej Polski. Uroczystość Dnia Patrona uświetnił swoim recitalem ksiądz Sławomir Krzyżanowski, który wykonał pięć utworów religijnych z płyty pt. "Zaproszenie" zespołu "Na trzy", w którym jest wokalistą. Na zakończenie odbyło się spotkanie zaproszonych gości z pracownikami Zespołu Szkól w Maliniu.
/Katarzyna Sikora/
WYCIECZKA W GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
Klasy IIIa i IIIb pod opieką pań: Lidii Rakoczy, Katarzyny Sikory i Anny Jachowicz tuż przed zakończeniem roku szkolnego pojechały na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Najpierw dzieci wjechały kolejką na Święty Krzyż, gdzie zwiedziły klasztor i kryptę. Pani przewodniczka opowiedziała im najważniejsze wydarzenia związane ze szczytem, a także przekazała wiele informacji o przyrodzie gór. Dzieci mogły podziwiać roślinność i piękne widoki, ponieważ udała się wspaniała pogoda i mogły zejść z góry piszo przyrodniczą ścieżką edukacyjną. Na dole, w Hucie Szklanej, czekał na nich pyszny obiad i pamiątki związane ze Świętym Krzyżem. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Parku Rozrywki "Fly Sky" w Kielcach, gdzie uczniowie mogli skorzystać z parku trampolin i ogromnej, kilkupoziomowej sali zabaw. Dzieci świetnie się bawiły, choć po dwóch godzinach nikt nie krył zmęczenia. W drodze powrotnej wstąpiliśmy na lody do Połańca, korzystając ze słonecznej pogody. Wycieczkę zorganizowałą Katarzyna Sikora.
/Katarzyna Sikora/
SKĄD MAMY WODĘ W KRANIE?
Z okazji Dnia Ziemi, który miał miejsce 22 kwietnia klasy 0a i 0b wraz z wychowawczyniami Moniką Kałużą i Renatą Drzymałą uczestniczyły w wycieczce do Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Jaślanach oraz Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Tuszowie Narodowym. Pani Danuta Salamon - Głaz, kierownik zakładu komunalnego w sposób przystępny i ciekawy przedstawiła nam skąd się bierze woda w naszych kranach. Pokazała studnie, skąd wydobywana jest woda, urządzenia filtrujące wodę, całą aparaturę niezbędną do działania sieci wodociągowej. Dzieciaki z zainteresowaniem słuchały informacji, porównywały wodę przed i po oczyszczeniu. Widziały również ogromne zbiorniki, w których przechowuje się wodę już oczyszczoną. Nasi uczniowie dowiedzieli się też, że do pracy wszystkich urządzeń potrzebny jest prąd, a ze względu na fakt, że czasem go brakuje, GZGK dysponuje agregatem prądotwórczym. Na zakończenie zwiedzania dzieci otrzymały naklejki promujące oszczędne gospodarowanie wodą oraz słodycze. Następnym punktem ekologicznej wycieczki był PSZOK. Na miejscu dzieci zobaczyły jak funkcjonuje to miejsce, posegregowały i wrzuciły do właściwych kontenerów odpady wczesniej zgromadzone. Zauważyły, że zarówno plac jak i droga obok są monitorowane, co zapobiega podrzucaniu odpadów. Tego typu edukacyjne wycieczki kształtują u dzieci właściwe postawy proekologiczne, które zaszczepione w dzieciństwie procentują w przyszłości. Dziękujemy pani Danucie Salamon - Głaz, kierownikowi GZGK za sprawowanie funkcji przewodnika i pani Alicji Ortyl, księgowej GZGK za pomoc w organizacji wycieczki.
/Renata Drzymała/
PRÓBNA AKCJA EWAKUACYJNA
W piątek, 15 czerwca o godz.9.00, w naszej szkole została przeprowadzona próbna akcja ewakuacyjna. Na sygnał alarmowy – trzech krótkich dzwonków – wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły pośpiesznie opuścili budynek i udali się na boisko szkolne. Po przeliczeniu wszystkich osób i złożeniu meldunku przez nauczycieli poszczególnych klas, pani dyrektor Lidia Rakoczy, zgłosiła dowodzącemu akcją, że brakuje dwóch uczniów z klasy VII. Strażacy z OSP Grochowe II i OSP Malinie II obserwowani przez strażaków z PSP w Mielcu przystąpili do akcji ratunkowej. Najpierw przeprowadzili kontrolę całego budynku szkoły w poszukiwaniu zaginionych uczniów, po zlokalizowaniu rannych, wyprowadzili ich na zewnątrz budynku. Tam cała społeczność szkolna mogła zobaczyć jak strażacy udzielają pierwszej pomocy. Nasi uczniowie świetnie wczuli się w swoje role: Kacper Krępa i Kacper Kozak udawali osoby poszkodowane w czasie pożaru. Strażacy zastosowali zadymiarki, więc cała akcja wyglądała bardzo realistycznie. Mogliśmy zobaczyć jak strażacy zabezpieczają budynek i gaszą pożar. Wszyscy, zwłaszcza najmłodsi uczniowie, odetchnęli z ulgą kiedy okazało się, że była to tylko próbna ewakuacja, a chłopcy z klasy VII jedynie udawali poszkodowanych. Pan Piotr Hyjek, prezes OSP Grochowe II, organizator akcji, był bardzo zadowolony z przeprowadzonej ewakuacji. Podkreślił, jak ważna jest właściwa organizacja ewakuacji w sytuacji zagrożenia, a w tym pomagają ćwiczenia i takie próbne akcje. Również starszy kapitan Mieczysław Krawczyk z Powiatowej Straży Pożarnej potwierdził, że ewakuacja została przeprowadzona bardzo sprawnie i prawidłowo, zgodnie w ustalonym wcześniej planem ewakuacji dla osób przebywających w poszczególnych salach lekcyjnych. Można powiedzieć, że wszyscy zadali egzamin ze znajomości zasad postępowania w sytuacji zagrożenia. Pani dyrektor podziękowała wszystkim strażakom za zorganizowaną akcję, szczególnie pomysłodawcy i organizatorowi, panu Hyjkowi. Zwróciła się również do strażaków z OSP Malinie II, którzy na co dzień służą pomocą szkole. Podziękowała prezesowi OSP Malinie II, Arkadiuszowi Rusinowi i naczelnikowi Waldemarowi Sieczce za współpracę i pomoc w każdej sytuacji. Na zakończenie dzieci mogły obejrzeć wyposażenie wozów strażackich, usiąść za ich kierownicą, a także nauczyć się zasad udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie zostali podzieleni na grupy i poznali zasady obsługi defibrylatora, jak prawidłowo wykonać masaż serca, założyć opatrunek czy zabezpieczyć złamaną kończynę. To był dzień pełen wrażeń dla wszystkich, najważniejsze jednak były jego walory edukacyjne. Wszyscy przekonali się już po raz kolejny jak ważna jest edukacja do bezpieczeństwa i pierwsza pomoc.
Dyrekcja szkoły składa serdeczne podziękowania strażakom z OSP Grochowe II, OSP Malinie II oraz z PSP w Mielcu za bardzo wartościową lekcję jak należy ochraniać i ratować ludzkie życie.
/Katarzyna Sikora/
GMINNY KONKURS WIEDZY O KARDYNALE WYSZYŃSKIM
Z okazji zbliżającego się Dnia Patrona w naszej szkole panie: Anna Jachowicz i Katarzyna Sikora zorganizowały Gminny Konkurs wiedzy o Prymasie Tysiąclecia - Kardynale Stefanie Wyszyńskim, do którego mogły się zgłaszać dwuosobowe zespoły z klas VI i VII z terenu naszej gminy. Swoją obecnością zaszczycili nas reprezentanci wszystkich szkół podstawowych:
SP w Borkach Nizińskich: Roksana Skóra i Weronika Kołc
SP w Czajkowej: Karol Konefał i Natalia Mazepa
ZS w Jaślanach: Jagoda Głaz i Ewa Zawadzka
ZS w Maliniu: Martyna Krępa i Aleksandra Wieczorek
SpP w Tuszowie Narodowym: Szymon Maziarz i Natalia Bielecka
Rywalizacja miała charakter dwuetapowy i wszystkie pytania konkursowe dotyczyły filmu o prymasie Wyszyńskim oglądanego na miejscu. Najpierw zespoły musiały rozwiązać test, w którym należało zaznaczyć prawidłową odpowiedź, a następnie losowały zestaw pytań, na które musiały udzielić prawidłowej odpowiedzi. Komisja w składzie: ks. Jan Łyko, Małgorzata Duszkiewicz, Barbara Jabłońska i Katarzyna Sikora sprawdziła wszystkie testy i oceniła odpowiedzi uczestników konkursu, ogłaszając werdykt:
I miejsce zdobyły uczennice z Malinia, uzyskując 50 punktów, II miejsce zajęły dziewczynki z Jaślan, zdobywając 42 punkty, a na III miejscu znalazły się drużyny z Borków Nizińskich, Czajkowej i Tuszowa Narodowego, uzyskując ex aequo po 39 punktów. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez proboszcza Parafii pw. Wszystkich Świętych w Chorzelowie, ks. Andrzeja Ramsa, natomiast uroczystego wręczenia dyplomów dokonali: dyrektor ZS w Maliniu, Lidia Rakoczy i wójt Andrzej Głaz. Gospodarz naszej gminy pogratulował uczniom udziału w konkursie i przypomniał, że warto znać i pielęgnować pamięć o tak wybitnych Polakach, jakim był Kardynał Wyszyński.
/Katarzyna Sikora/
23 kwietnia- Światowy Dzień Książki
Z okazji Światowego Dnia Książki, który przypada na dzień dzisiejszy czyli 23 kwietnia, postanowiliśmy w szczególny sposób uhonorować książkę. W klasach 0a i 0b naszej szkoły, pani Ewelina Łachut we współpracy z wychowawczyniami, Moniką Kałużą i Renatą Drzymałą przeprowadzia ciekawe zajęcia. Przeczytała niezwykłą "Bajkę o dwóch ołówkach" autorstwa Marii Molickiej, która w przystępny sposób pokazała znaczenie przyjaźni w życiu każdego człowieka. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały pięknego czytania naszej pani bibliotekarki, a potem na podstawie treści i własnych doświadczeń samodzielnie wypowiadały się na temat przyjaźni oraz potrzeby czytania książek. Dzieciaki przypomniały sobie również zasady postępowania z książką i jako uwieńczenie święta, samodzielnie wykonały upominki dla swoich ulubionych książeczek - zakładki.
Składamy serdeczne podziękowania pani Ewelinie za inicjatywę i wspaniałe zajęcia
/Renata Drzymała/
Wydajemy własną książkę
W piątek 15 czerwca odbyło się podsumowanie powiatowego konkursu "Wydajemy własną książkę" organizowanego już po raz XVIII przez Wiejski Dom Kultury i Rekreacji w Grochowem. W tym roku najmłodsi uczniowie z kasl I-III z naszej szkoły napisali własne ksiązki i rywalizowali w konkursie, na który zgłoszone zostały 58 książki. Julia Stypa z klasy Ia przy pomocy pani Eweliny Łachut przygotowała książkę pt. "Bajka o niedźwiadkach", za którą otrzymała nagrodę. Jury nie tylko doceniło pouczającą treść utworu, ale również jej walory plastyczne. Ponadto na konkurs napisali książki następujący uczniowie: Dominik Szot z klasy IIIb, Jan Ziobroń z klasy Ia (opiekun Ewelina łachut) oraz Maja Ziobroń z klasy IIb (opiekun Maria Leśniak). Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a szczególnie laureatce.
/Katarzyna Sikora/
SUKCESY PLASTYCZNE
W niedzielę 22 kwietnia podczas Wieczornicy Patriotycznej w Jaślanach zostały rozdane nagrody i wyróżnienia w Gminnych Konkursach Plastycznych: "Droga do Niepodległości" oraz "Niepodległość w oczach dziecka". Wśród laureatów konkursu znaleźli się również uczniowie Zespołu Szkół w Maliniu, którzy następnego dnia odebrali dyplomy i nagrody z rąk wójta Andrzeja Głaza, który gościł w naszej szkole na Gminnym Konkursie wiedzy o Prymasie Tysiąclecia - Kardynale Stefanie Wyszyńskim.
Nagrody otrzymały: Jagoda Kamuda z klasy 0b (opiekun Renata Drzymała), Emilia Boicetta z klasy VI (opiekun Małgorzata Maziarz) i Emilia Gagat z klasy VII (opiekun Renata Hyjek). Wyróżnienia trafiły do: Zosi Płoszaj z klasy 0b (opiekun Renata Drzymałąa) i Marleny Vizauer z klasy IIb (opiekun Maria Leśniak).
Serdecznie gratulujemy naszym artystom i życzymy dlaszych sukcesów!!!
/Katarzyna Sikora/
Archiwum Aktualnośći