Warsztaty skierowane są do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych (grupy wiekowe od 7 do 15 lat) . Tematem zajęć będzie tworzenie gier w stylu Retro. Grupy warsztatowe (max. 9 dzieci), każdy uczeń pracuje na osobnym stanowisku więc obowiązują zapisy na stronie podanej w plakacie lub: 694 940 997. Warsztaty odbędą się przy ulicy Stefana Batorego 12 w Mielcu.
Bezpłatne zajęcia z programowania w Mielcu 11-12 lutego!
Udział naszych uczniów w lokalnym Dniu Babci i Dziadka
- 3
4 lutego w Domu Ludowym odbyło się spotkanie dla babć i dziadków pod patronatem Wójta Gminy Tuszów Narodowy. Organizatorami byli: Radni Gminy z Malinia, Stowarzyszenie "Malinowy Szlak" i Koło Gospodyń Wiejskich "Malinianki". W ramach współpracy z lokalną społecznością klasa 0 wraz z wychowawczynią panią Renatą Drzymałą została zaproszona do przedstawienia swojego występu jasełkowego. Po raz kolejny dzieciaki stanęły na wysokości zadania i pięknie zaprezentowały się w „Bajkowych jasełkach” tym razem dla szerszej społeczności, dla seniorów Malinia. Występ bardzo się podobał, a aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami oraz słodkimi upominkami od stowarzyszeń.
Uroczystość uświetniły ponadto występy muzyczne starszych dzieci z klas IV - VIII. Uczennice klasy IV: Milena Arabasz, Madzia Bukowska i Zuzia Pietryka zaśpiewały piosenkę pt. "Babcia i dziadek" przygotowaną pod kierunkiem pana Arkadiusza Chwałka. Krystian Sieczka z klasy VIa, który jest uczniem szkoły muzycznej, zagrał na saksofonie utwory: "Rozkwitały pąki białych róż" oraz "Upływa szybko życie", do śpiewu chętnie włączyli się uczestnicy spotkania. Na zakończenie części artystycznej zaprezentowały się uczennice pani Katarzyny Sikory. Jagoda Nowak i Monika Krępa z klasy VIa wykonały piosenkę pt. "Bohater", za którą otrzymały wyróżnienie w Gminnym konkursie poezji religijnym organizowanym przez GOK w Grochowem. Maja Nowak i Patrycja Marmura z klasy VIIIa zaśpiewały "List do Boga", a Patrycja wykonała własną wersję utworu Marka Grechuty pt. "Tyle było dni", za którą otrzymała wyróżnienie w Powiatowym konkursie poezji i piosenki "Barwy mojej ojczyzny". Jako ostatnia wystąpiła Kornelia Sajek z klasy VIIIb, która jest laureatką Gminnego konkursu poezji religijnej oraz Powiatowego konkursy poezji i piosenki „Barwy mojej ojczyzny”. Uczennica zaśpiewała utwory: "Na moście wiary” i „Radość najpiękniejszych lat”. Występ Kornelii wzbudził taki zachwyt, że publiczność poprosiła ją o piosenkę na bis. Uczennica wykonała utwór Filipa Bajora "Nie chcę więcej".
Bardzo dziękujemy za zaproszenie na spotkanie, podczas którego nasi uczniowie mogli zaprezentować się lokalnej społeczności. Jesteśmy również wdzięczni rodzicom za transport młodych artystów na sobotnią uroczystość.
/Renata Drzymała, Katarzyna Sikora/
Warsztaty fizyczne dla klas VII-VIII
- 26
2 lutego w naszej szkole odbyły się warsztaty fizyczne "Elektryczność i magnetyzm", które przygotowała i przeprowadziła firma „Labociaki”. Uczestniczyli w nich uczniowie klas VIa, VIIa, VIIb, VIIIa i VIIIb podzieleni na dwie grupy. Zajęcia miały na celu przybliżenie uczniom zagadnień z fizyki, zainteresowanie ich tą dziedziną nauki przez zabawę i eksperymenty oraz pokazanie, że nauką można się pobawić w życiu codziennym i nie musi to być nudna teoria lecz ciekawa i bezpieczna praktyka.
Prowadzący warsztaty najpierw zaprezentował uczestnikom zajęć ogniwo Volty i jego działanie. Następnie przedstawił efekt Lenza jako wprowadzenie do magnetyzmu i właściwości diamagnetycznych. Później uczniowie sami budowali elektromagnesy, w których prąd stały był źródłem pola magnetycznego oraz konstruowali silniki homopolarne z wirującą cewką.
Świadczenie wychowawcze ,,Rodzina 500 plus''
Na prośbę ZUS przekazujemy Państwu informację dotyczącą świadczenia wychowawczego 500+.
Od 1 lutego 2023 r. ZUS rozpoczął przyjmowanie wniosków o świadczenie wychowawcze 500+ na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024r. Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Żeby otrzymać świadczenie wychowawcze na nowy okres świadczeniowy, trzeba złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiedni wniosek drogą elektroniczną. W tym roku wnioski o 500+ na nowy okres świadczeniowy można złożyć za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mobilnej mZUS.
Wnioski można składać również za pośrednictwem narzędzi dostępnych w ubiegłych latach:
· Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS
· portalu Emp@tia – opcja dla rodziców lub opiekunów, jeśli mają nr PESEL
· bankowości elektronicznej, jeśli bank ma taką usługę – opcja dla rodziców lub opiekunów, jeśli mają nr PESEL.
Więcej informacji na: https://www.zus.pl/
Dzień Babci i Dziadka w klasie 0
- 33
3 lutego uczniowie klasy 0 gościli swoje babcie i dziadków na uroczystości z okazji Ich święta. Rzetelnie przygotowywali się do tego wydarzenia pod kierunkiem wychowawczyni, p. Renaty Drzymały. Bajkowe jasełka przeplatane wierszami i piosenkami skierowanymi do gości zachwyciły obecnych, a kolorowe stroje nadały przedstawieniu uroku. Artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami, a także słodkimi upominkami. Uroczystość rozpoczęła p. dyrektor Hiacynta Jamróz, a zakończyła p. wicedyrektor Monika Klich. Na koniec dzieci wręczyły własnoręcznie wykonane upominki: babcie zostały obdarowane naszyjnikami z sercem i laurką, natomiast dziadkowie otrzymali serca z masy solnej, własnoręcznie wykonane i ozdobione, opatrzone życzeniami. Serca do naszyjników zostały przygotowane i wykonane w pracowni informatycznej, na drukarce 3D. Dzięki uprzejmości p. Anny Leśniak, która poświęciła swój czas, zaprosiła nas na zajęcia informatyczne, podczas których pokazała w jaki sposób powstają tego typu wydruki. Dowiedzieliśmy się jak wygląda proces drukowania i jak nazywa się materiał wykorzystany do druku. Dzieci wybierały kolor filamentu oraz rodzaj zawieszki, który urzeknie babcie. W efekcie powstały piękne różowe serduszka, a całe naszyjniki można podziwiać na zdjęciach oraz szyjach babć :)
/Renata Drzymała/
#LaboratoriaPrzyszłości
zakupiony w ramach Programu Laboratoria Przyszłości sprzęt był wykorzystywany do realizacji zaplanowanych zadań.
Sukcesy sportowe w piłce ręcznej chłopców
W dniu 3 lutego 2023 roku w hali sportowej w Wadowicach Górnych odbył się turniej powiatowy Igrzysk Dzieci klas V – VI w piłce ręcznej chłopców. Chłopcy mimo czterech kontuzji awansowali do finałów powiatowych.
Skład zespołu: Łukasik Szymon, Hyjek Krzysztof, klasa VI a, Wilk Mikołaj, Rzeźnik Krystian, Kasprzak Przemysław, Kołek Oliwier klasa VI b, Turkosz Mateusz, Kusek Natan, Gagat Paweł, Sowa Maciej, Pyź Szymon, Galas Filip klasa V, Marek Miłosz klasa IV.
Gratulujemy ! Życzymy sukcesów w finałach powiatowych.
/ Lesław Jachowicz/
Kolejne sukcesy sportowe w piłce ręcznej dziewcząt
W dniu 2 lutego 2023 roku odbył się półfinał powiatowy Igrzysk Dzieci w piłce ręcznej dziewcząt. Gospodarzem turnieju była Szkoła Podstawowa numer 13 w Mielcu. Bezkonkurencyjne były uczennice z Naszej Szkoły. Zdecydowanie wygrały turniej. Pokonały gospodynie SP 13 Mielec 7 : 3 oraz faworytki turnieju SP 8 Mielec 7 : 1 ( szkoła z klasami sportowymi o profilu piłka ręczna).
Skład zespołu: Nowak Jagoda, Krępa Monika, Słaby Oliwia, Sasor Milena, klasa VI a, Przygoda Karolina klasa VI b, Kusek Sara, Skiba Oliwia, Zalot Zofia, Klaus Natalia, Rudolf Oliwia klasa V.
Gratulacje! Powodzenia w finale powiatowym.
/ Lesław Jachowicz/
Podsumowanie akcji przeprowadzonych przez SK Caritas w I półroczu
Członkowie Szkolnego Koła Caritas bardzo chętnie i z ogromnym zaangażowaniem włączają się we wszelkie działania, które pomagają potrzebującym.
W I półroczu przeprowadzili następujące akcje:
- "Pomóż Ukrainie przetrwać zimę" - zbiórka ciepłej odzieży,
- "Dzieło Nowego Tysiąclecia" - zbiórka pieniędzy na fundusz stypendialny dla zdolnej, ale ubogiej młodzieży - zebrana kwota: 357,28 zł,
- "Kolęda misyjna" - odwiedzanie mieszkańców Malinia i zbiórka pieniędzy dla dzieci z Papui - Nowej Gwinei.
Wszystkim Ofiarodawcom oraz naszym szkolnym Wolontariuszom składamy serdeczne podziękowania - Bóg zapłać!
/M. Jamróz/
Poznajemy naszych szwedzkich rówieśników
- 12
"Dzieci z Bullerbyn" to jedna z najpopularniejszych powieści dla najmłodszych. Akcja rozgrywa się w szwedzkiej osadzie Bullerbyn, a bohaterami książki jest szóstka sprytnych i samodzielnych dzieci, które nigdy się nie nudzą, mają bujną wyobraźnię, która pozwala im wymyślać rozmaite zabawy. Dużo czasu spędzają na świeżym powietrzu, zajmują się zwierzętami oraz pomagają rodzicom.
Tę właśnie książkę ostatnio na zajęciach omawiali uczniowie klasy III b. Opisywali Lisę, opowiadali przygody swoich szwedzkich rówieśników, napisali test ze znajomości treści, a na podsumowanie obejrzeli film oparty na książce i wykonali makiety trzech Zagród: Pólnocnej, Południowej i Środkowej.
Pomimo, że realia lektury są odległe dość czasowo wszystkim bardzo spodobała się ta powieść.
/M. Jamróz/
#LaboratoriaPrzyszłosciZakupiony w ramach Programu Laboratoria Przyszłości sprzęt był wykorzystywany do realizacji zaplanowanych zadań.
Realizacja programu "Nie pal przy mnie, proszę" w klasie III b
- 15
W I półroczu uczniowie klasy III b realizowali program „Nie pal przy mnie, proszę”. Głównym jego celem było uświadomienie dzieciom, że palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia oraz uwrażliwienie najmłodszych na problem biernego palenia.
Na podstawie proponowanych materiałów edukacyjnych wychowawczyni klasy przeprowadziła zajęcia, w trakcie których uczniowie poznali główną bohaterkę wiewiórkę Wiki, która podpowidała im czym jest zdrowie, co i dlaczego szkodzi zdrowiu, co robić, gdy zdrowie jest zagrożone. Trzecioklasiści dzięki zajęciom kształtowali postawy odpowiedzialności za własne zdrowie, a także wykształcili umiejętność radzenia sobie w sytuacjach, gdy inni ludzie przy nich palą.
Program był realizowany poprzez różnorodne formy: pogadanki, inscenizacje, projekcje filmów edukacyjnych, wykonanie pracy plastycznej, zabawy. Jego zwieńczeniem było przeprowadzenie zajęć otwartych dla rodziców.
Cele programu zostały osiągnięte, a uczestnictwo w nim wymagało od dzieci aktywności i zaangażowania.
/M. Jamróz/
#LaboratoriaPrzyszłosci
Zakupiony w ramach Programu Laboratoria Przyszłości sprzęt był wykorzystywany do realizacji zaplanowanych zadań.
Pożegnanie z Narnią
1 lutego uczniowie klasy V w symboliczny sposób pożegnali się z baśniową krainą – Narnią. W czasie omawiania lektury każdy mógł wybrać bohatera, który w szczególny sposób zwrócił jego uwagę. Później należało przygotować wypowiedź ustną prezentującą ulubioną postać. Chętni mogli zaprojektować kostium i wystąpić w nim w czasie zajęć. Nie zabrakło oryginalnych pomysłów. Mogliśmy podziwiać Piotra, Zuzannę, Edmunda, Białą Czarownicę, Aslana i pana Bobra. W tajemniczy sposób pojawiło się nawet ptasie mleczko, które skusiło wielu klasowych łasuchów. Wszystkim uczniom dziękuję za zaangażowanie. Zachęcam do obejrzenia zdjęć!
/Ewa Krępa/
#LaboratoriaPrzyszłosci
Zakupiony w ramach Programu Laboratoria Przyszłości sprzęt był wykorzystywany do realizacji zaplanowanych zadań.
25
Spotkanie z leśnikiem
- 2
30 stycznia uczniowie klas I - III wzięli udział w spotkaniu z Panią Magdaleną Różycką - leśnikiem z Nadleśnictwa Mielec.
Dzieci "z pierwszej ręki" dowiedziały się jak wygląda praca leśnika, jakie korzyści czerpiemy z lasu, jak się w nim zachowywać oraz jak o niego dbać. Pani Magdalena opowiedziała wiele ciekawostek i cennych informacji o lesie i jego mieszkańcach, a także przekazała drobne upominki od nadleśnictwa i zaprosiła na wiosenny spacer po lesie.
To była wspaniała lekcja przyrody.
/M. Jamróz/
"Strzeż mowy ojców, strzeż ojców wiary"
17 listopada została rozstrzygnięta XVI edycji konkursu literackiego poezji patriotyczno-religijnej ph. "Strzeż mowy ojców, strzeż ojców wiary" pod patronatem Wójta Gminy Tuszów Narodowy organizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Tuszowie Narodowym. Uczniowie mieli za zadanie napisać wiersze o tematyce religijnej lub patriotycznej, które zostały ocenione przez specjalnie powołane jury. W konkursie wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół w Maliniu: Roma Występek i Julia Turkosz z klasy VIIIb, Maja Nowak z klasy VIIIa, Igor Salamaga z klasy VIb (opiekun Katarzyna Sikora), Zuzanna Surowiec i Milena Salamaga z klasy IV (opiekun Ewa Krępa). Wyróżnienie trafiło do Igora za wiersz pt. "Prawda", czego mu serdecznie gratulujemy.
/Katarzyna Sikora/
Archiwum Aktualności