10 stycznia uczniowie klasy VIIIa i VIIIb wzięli udział w warsztatach literackich poświęconych lekturze „Mały Książę”. Zajęcia zostały przygotowane i przeprowadzone przez panią Patrycję Bednarską i panią Karolinę Dulik. Odbyły się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Tuszowie Narodowym. Na początku uczniowie losowali nazwę jednej z planet odwiedzanych przez Małego Księcia. W ten sposób znaleźli się w grupach, na które czekały atrakcyjne zadania. Pierwsze z nich dotyczyło znaczenia obecnych w książce symboli, kolejne wiązało się z osobą narratora i wydarzeniami z jego życia. Najwięcej czasu zajęło zaprojektowanie i wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej planetę, na którą mógłby przybyć Mały Książę. Zadanie miało walor dydaktyczny – bohater powinien nauczyć się czegoś ważnego na temat zachowań obserwowanych wśród ludzi. Nie brakowało ciekawych pomysłów, a dzięki bogatym materiałom powstały oryginalne makiety. Na zakończenie grupy przedstawiły swoje refleksje, zebrane w różne formy literackie. Najlepsza praca plastyczna została nagrodzona przez panie bibliotekarki. Upominki otrzymała grupa w składzie: Milena Kurmaniak, Julia Ortyl, Julia Sasor, Mateusz Rodzeń i Magdalena Pleban. Najbardziej twórczą wypowiedź ułożyły: Antonina Gąska, Maja Ziobroń, Magdalena Gagat, Zuzanna Sasor, Marlena Vizauer. A oto jej fragment:
Zazdrosny: Liczy się to, co się posiada, a co niby mam ja? Parę nędznych kwiatków, trochę trawy i to wszystko. Nie mam bogactw jak Bankier ani wiedzy Geografa. Inni dostali tyle cudownych rzeczy, a ja nic.
Mały Książę: Myślę, że nie masz racji. Posiadasz więcej, niż ci się wydaje. Po prostu tego nie doceniasz. Zachowujesz się zupełnie jak moja Róża kiedyś. Ona też nie doceniała wszystkiego, co dla niej robiłem.
„Dorośli są tacy niewdzięczni i zazdrośni” – pomyślał Mały Książę.
Każda prezentacja została doceniona, a wymiana myśli okazała się cennym doświadczeniem. Czas upłynął zdecydowanie zbyt szybko, pozostaną miłe wspomnienia i zabrane na pamiątkę makiety. Podczas wyjazdu uczniami opiekowały się panie Ewa Krępa i Renata Lasek.
Bardzo dziękujemy za fantastyczne zajęcia, które pomogły utrwalić wiedzę o lekturze i rozwinęły wyobraźnię. Pozwoliły nie tylko usystematyzować ważne zagadnienia, ale także miło spędzić czas w gronie koleżanek i kolegów z równoległej klasy!
/Ewa Krępa/